Kdy je čas na změnu práce a jak to poznat?

3. 12. 2018

Mnoho lidí si klade otázku, kdy je ten správný čas na změnu práce a jak to poznat. Kolem celého procesu změny práce je spousta otázek, které mohou člověka, jenž o změně práce uvažuje, konsternovat natolik, že se ke změně ani neodhodlá, ač jsou odpovědi na tyto otázky více než snadné. To Vám ostatně každý, kdo tento krok udělal, potvrdí.

Sestavili jsme žebříček nejčastějších otázek, které si během úvah o změně zaměstnání klademe a pokusíme se Vám dát odpovědi na tyto otázky. Odpovědi, ke kterým jsme došli v průběhu let praxe. Odpovědi, které nyní pomohou i Vám a Vy se tak těmito otázkami nebudete muset zabývat a ztrácet s nimi čas, který můžete věnovat například vylepšení Vašeho profilu na našich stránkách.

Kdy je ten správný čas na změnu práce?
Právě teď, pokud je nedělní večer a pondělní ráno Vaší nejméně oblíbenou částí týdne. Právě teď, pokud Vás při výkonu Vašeho povolání zajímá více to, kolik je hodin, než to, co zrovna máte před sebou. Právě teď, pokud ve Vaší práci nevidíte hlubší smysl a nenaplňuje Vás.
Pokud se Vás při pomyšlení na Vaši práci zmocní pocit úzkosti, nechuti, stresu, je správný čas na změnu práce.
Hodnoťte sami sebe a svou práci. A buďte kritičtí. Pokud již nevýhody převažují nad výhodami a během několika let ve Vašem aktuálním zaměstnání jste nezaznamenali žádný postup, nenaučili jste se nic nového, věřte, že je čas práci změnit.
Použiji své oblíbené přirovnání – představte si, že Vaše cesta pracovním životem je jako procházka po dlouhé ulici, na jejímž konci na Vás čeká Váš oblíbený podnik (kavárna, restaurace), ke kterému se svými postupy (ať už vyššími posty či novými znalostmi) přibližujete, ale pokud žádný postup nemáte, tak stojíte stále na tom stejném místě každý den a pokud nic neuděláte, nikdy se tam nedostanete. A mimoto, koho by bavilo celé dny jen stát na místě. Uznávám, zní to dosti depresivně, avšak je to přesný opis reality. Proto se změny nebojte. Není dogma zůstat celý život věrný jednomu zaměstnavateli, ale vyplnit Váš pracovní život tak, abyste se nakonec dostali k tomu cíli.

Vyplatí se mi ta změna? Stojí mi to za to?
Ano, vyplatí! Ano, stojí! Změnou práce můžete jedině získat. Z každého kroku si odnesete minimálně novou zkušenost a to už stojí za to. Pokud již ve Vaší práci smysl nevidíte, tak v nové práci ho opět vidět můžete. Hodnota, kterou Vám tento krok přinese, se vždy nemusí měřit pouze penězi. Jak vyjádříte hodnotu šťastnějšího a spokojenějšího života v číslech?

Co když ohrozím rodinu?
Tato otázka je zdaleka tou nejtěžší. Pokud již máte rodinu, která je na Vašich příjmech závislá, tak samozřejmě přijde i tato otázka. S jejím zodpovězením si lámeme hlavu asi nejdéle, avšak opět to není žádná věda a nic, co by nás od vytoužené změny práce mělo odradit. Samozřejmě, že hypotéka a splátkový kalendář jsou velkým závazkem a na svém prahu nikdo exekutora „vítat“ nechce, ale věřte, že i s hypotékou se dá změnit práce. Přece nevěříte tomu, že při dnešní splatnosti hypoték 20-30let zůstávají všichni ve stejném zaměstnání. Pojďme si vysvětlit, proč se nebát změnit práci ani když padne tato otázka.
Jen v minoritním procentu případů se stane, že nový zaměstnavatel Vám nabídne mzdu nižší, než máte ve svém současném zaměstnání. A když, tak pouze na zkušební dobu. Na pár měsíců si „utáhnout opasek“ můžeme asi všichni. Ale co je tím hlavním a co je potřeba vzít do úvahy při odpovídání na tuto otázku, je uvážit, zda-li Vaši rodinu více ohrozí krátkodobé omezení výdajů nebo dlouhodobé psychické problémy, zejména tzv. syndrom vyhoření, který na sebe nenechá dlouho čekat. Markantní rozdíl, nemyslíte? Dva až tři měsíce s příjmem (např. 90% současného) versus několik měsíců na neschopence… Práce má na naše životy větší vliv, než si myslíme. A to nejen z pohledu toho, kolik nám vynese, ale i z druhého pohledu, a to vlivu na naši psychiku.

Co když to bude „z louže pod okap“?
Odpověď na tuto otázku nedostanete, dokud se ke změně neodhodláte. Ale můžeme Vás ujistit, že toto je pouze další z otázek, které si klademe jen z obav, jelikož změnu práce považujeme za velký krok. Nicméně klidně se dopředu ptejte. Nebojte se zeptat, jaký je ve firmě kolektiv, jak spolu vychází, jestli se pořádají teambuildingové akce apod. Klidně využijte i příležitosti a zeptejte se přímo stávajících zaměstnanců při prohlídce firmy.

 

Závěrem bych chtěl říci, a případně Vám i dodat odvahy, změny práce se nebojte, je to pouze další krůček ve Vaší cestě životem.

Přejeme Vám mnoho úspěchů a zvolené toho správného Směru Práce.